ОБЯВЛЕНИЕ ПО РЕДА НА ЧЛ.26 АЛ.2 ОТ ЗАКОНА ЗА НОРМАТИВНИТЕ АКТОВЕ

Дата на публикуване: 14.07.2017 12:36

ОБЯВЛЕНИЕ
ПО РЕДА НА ЧЛ.26 АЛ.2 ОТ ЗАКОНА НА НОРМАТИВНИТЕ АКТОВЕ

 

Относно: Приемане на Наредба за изменение и допълнение на Наредба №9 за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Мадан

На основание чл.26, ал.2 от ЗНА, регламентиращ задължението на съставителя на проект на нормативен акт за публикуването му с цел информираност на населението и прозрачност в действията на институциите, уведомявам всички заинтересовани лица, че в 14-дневен срок от публикуване на настоящото обявление на интернет страница на Община Мадан, се приемат предложения и становища относно така изготвеният проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба №9 за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Мадан.

МОТИВИ

    Причини, които налагат приемането и цели, които се поставят:

Основните причини, налагащи промяна и допълнение в цитираната наредба са събираните местни такси и предоставяните административни услуги от Община Мадан да съответстват на и да се синхронизират с нормите на действащото законодателство, както и да отговарят на основните принципи, регламентирани в чл.8 от ЗМДТ, а именно: възстановяване на пълните разходи на общината по предоставяне на услугата; създаване на условия за разширяване на предлаганите услуги и повишаване на тяхното качество; постигане на по-голяма справедливост при определяне и заплащане на местните такси.
В Държавен вестник бр.39 от 20.05.2011г. е обнародван Закон за изменение и допълнение на Закона за опазването на земеделските земи (ЗОЗЗ). Промените обхващат и чл.30 от ЗОЗЗ, в който е създадена нова ал.2, която предвижда при промяна на предназначението на земеделска земя от общинския поземлен фонд, включително и в случаите по чл.29, ал.3 и 4 от ЗОЗЗ, да се заплаща местна такса, определена от общинския съвет. Горната промяна налага допълване на Наредба №9 за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Мадан, като се определи  нова местна такса, която на основание чл.30, ал.2 от ЗОЗЗ да се заплаща в случаите на чл.29 от ЗОЗЗ при промяна на предназначението на земеделски земи от общинския поземлен фонд.
В тази връзка, на 14.03.2014г. в деловодството на Общински съвет Мадан е получено писмо Изх.№РД-04-318/12.03.2014г. от Областна дирекция „Земеделие”, гр.Смолян, с което е указано на общинския съвет незабавно, да се предприемат действия относно създаване и приемане на нормативна уредба за определяне на местните такси по чл.30, ал.2 от ЗОЗЗ, като тя се представи в Министерство на земеделието и храните, гр.София, ведно със сметката, по която следва да бъдат превеждани таксите.
Размерът на таксата не може да бъде фиксиран. При нейното определяне следва да се има предвид бонитетната категория на земята, размера и местонахождението на земята, вида на обекта, който ще се изгражда и възможността за напояване.
Поради гореизложеното, целесъобразно е размерът на местната такса, която ще се заплаща при промяна на предназначението на земеделска земя от общински поземлен фонд, придобита в собственост по реда на Закона за общинската собственост, включително в случаите по чл.29, ал.3 и 4 от ЗОЗЗ, да се определя по формула с включване на горните показатели, която е заимствана от Тарифа за таксите, които се заплащат при промяна на предназначението на земеделските земи, одобрена с ПМС№112 от 31.05.2002, обн., ДВ бр.56 от 07.06.2002г.

    Финансовите и други средства, необходими за прилагането на новата уредба – ще са необходими финансови средства за публикуване на изменението.

    Очаквани резултати от прилагането, включително финансовите, ако има такива
Очакваните резултати от прилагането на актуализирания вариант на наредбата са свързани с повишаването на приходите в Общината, възстановяване на пълните разходи по предоставянето на услугата и постигане на справедливост при разпределение на общинските ресурси.
    Анализ за съответствие с правото на Европейския съюз

Изменението на наредбата не противоречи на нормите на Европейския съюз.

Предложения и становища по проекта могат да бъдат подавани в деловодството на Община Мадан в писмен вид.
Приложение:
1.    Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба №9 за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Мадан.







Наредба за изменение и допълнение на Наредба №9 за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Мадан


§1. Към Глава втора от Наредба №9 за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Мадан се създава нов Раздел Х „Такси при промяна на предназначението на земеделска земя от общинския поземлен фонд за неземеделски нужди”, към който раздел се създават нови чл.чл.47а – 47г, със следното съдържание:

„Чл. 47а. (1) При промяна на предназначението на земеделска земя от общинския поземлен фонд в случаите по чл.29, ал.1, ал.3 и ал.4 от ЗОЗЗ се заплаща местна такса на основание чл.30, ал.2 от ЗОЗЗ.
     (2) Размерът на таксата за промяна на предназначението на земеделската земя се определя от:
1.    бонитетната категория на земеделската земя, посочена в акта за категоризация, изготвен съгласно Наредбата за категоризиране на земеделските земи при промяна на тяхното;
2.    размера на земята, включена в границите на определената площадка или трасе на обекта;
3.    местонахождението на земята съобразно категорията на населеното място, определена по реда на чл. 36, ал. 2 от Закона за административно-териториалното устройство на Република България;
4.    вида на обекта;
5.    възможността за напояване.

Чл. 47б. (1) Размерът на таксата се определя по формулата: Т = СББ x Кплощ x Кк x Кпол,
където:

Т е таксата за промяна на предназначението на 1 дка земеделска земя (лв.);

СББ - средният бонитетен бал за съответната категория земеделска земя при неполивни условия;
За некатегоризируема земя СББ е 2,5;

Кплощ - коефициентът за площта на земята, необходима за обекта;

Кк - коефициентът за категорията на населеното място;

Кпол - коефициентът за поливност.

        (2) Коефициентът за площта на земята се определя в зависимост от размера на земята, необходима за обекта, и от вида на обекта, както следва:
1.    за обектите по чл. 47в, ал.1:
а) при площ до 1 дка включително - 2,00;
б) при площ над 1 до 5 дка включително - 3,00;
в) при площ над 5 до 10 дка включително - 4,00;
г) при площ над 10 дка - 5,00;

2.    за обектите по чл. 47в, ал.2 независимо от размера на площта, която се засяга - 2,00;

3.    за имоти, които са разположени в едно и също землище и за които предложения за промяна на предназначението са внесени от един и същ собственик или лице, което има право да строи в чужд имот, коефициентът за площ по т. 1 се определя въз основа на сумата от площите на всички имоти независимо от броя на изработените за тях подробни устройствени планове.

                (3) Коефициентът за категорията на населеното място се определя в зависимост от групата по категория на населеното място и от вида на обекта, както следва:


Групи по категория

 

Вид на обекта

 

по чл. 47в, ал.1

 

по чл. 47в, ал.2

 

1.    За земи в землището на гр.Мадан III категория

 

13,00

 

1,20

 

2.    За земи в землищата на населени места от IV и V категория

 

9,00

 

0,80

 

3.    За земи в землищата на населени места от VI, VII и VIII категория

 

6,00

 

0,50



     (4) За линейни обекти коефициентът по ал. 3 е 1,00.

    (5) Коефициентът за поливност при поливни условия е 1,20, а при неполивни - 1,00.

Чл. 47в. (1) Размерът на таксата се определя по реда на чл. 47б, като се ползва съответният коефициент в колона 2 на таблицата към чл. 47б, ал. 3, при промяна на предназначението на земеделската земя за изграждане на:
1.    търговски обекти;
2.    производствени обекти;
3.    складови обекти;
4.    административни обекти;
5.    курортни обекти;
6.    туристически и спортни обекти;
7.    жилищни и вилни сгради, паркинги и гаражи.
      (2) Размерът на таксата се определя по реда на чл. 47б, като се ползва съответният коефициент в колона 3 на таблицата към чл. 47б, ал.3, при промяна на предназначението на земеделската земя за изграждане на:
1.    обекти - публична държавна и публична общинска собственост;
2.    здравни обекти;
3.    обекти на науката, образованието и културата;
4.    обекти на енергетиката и транспорта;
5.    обекти със социално предназначение;
6.    обекти за опазване и възстановяване на околната среда;
7.    обекти, свързани с отстраняване на природни бедствия и аварии;
8.    обекти на отбраната и националната сигурност;
9.    обекти, свързани с производството, съхранението и преработката на селскостопанска продукция, както и обекти на хранително-вкусовата промишленост; стокови тържища за непреработена растителна и животинска продукция; обекти за съхраняване, поддържане и ремонт на селскостопанска техника;
10.    хидромелиоративна инфраструктура;
11.    игрални полета на игрища за голф.


Чл.47г. (1) Исканията за заплащане на такса за промяна на предназначението на земеделска земя от общинския поземлен фонд, се отправят до Кмета на Общината и към тях се прилагат следните документи:
1.    заверено копие от акта за категоризиране на земеделската земя от ОПФ при промяна на нейното предназначение.
2.    заверено копие от ПУП или предложение за изменение на ПУП, заедно с обяснителна записка;
3.    заверено копие от удостоверението за характеристиките на поземления имот;
4.    заверено копие от удостоверението за поливност на земеделската земя от ОПФ;
5.    заверено копие от документа за собственост на земеделската земя или документа за учредени вещни права или сервитути.
    (2) Таксата се заплаща от собственика на земята, инвеститора на обекта или лицето, което има право да строи в земеделска земя от общинския поземлен фонд, след постановяване на положително решение по чл.24, ал.2 от ЗОЗЗ за промяна на предназначението на земеделската земя от комисията по чл.17, ал.1 от ЗОЗЗ.
        (3) Размерът на таксата по ал. 2 за всеки конкретен обект се определя въз основа  на протокол на комисия, назначена от кмета на общината. Протоколът на комисията, утвърден от кмета на общината, се връчва на заявителя по реда на Административно процесуалния кодекс.
    (4) Таксата се заплаща еднократно в едномесечен срок от връчване на оценителния протокол по предходната алинея, но не по-късно от три месеца от съобщаването на решението по чл.24, ал.2 от ЗОЗЗ за промяна на предназначението на земеделската земя.
    (5) Решението за промяна на предназначението на земеделската земя губи правно действие, когато:
1.    в тримесечен срок от съобщаването по реда на чл. 24а ЗОЗЗ не е заплатена таксата по чл. 30 ЗОЗЗ, или
2.    в тригодишен срок от влизането в сила на решението за промяна на предназначението не е поискано издаването на разрешение за строеж на обекта, или
3.    в 6-годишен срок от влизането в сила на решението за промяна на предназначението изграждането на обекта не е започнало.

       (6) При изграждане на обекти за държавни и общински нужди, за които се провеждат отчуждителни процедури, ал. 5 не се прилага.
       (7) Земеделските земи се считат с променено предназначение от момента на влизане в сила на подробен устройствен план, предвиждащ изграждане на национален обект или на общински обект от първостепенно значение, които стават публична държавна или общинска собственост.
      (8) В случаите по ал. 7 държавната такса по чл. 30 не се заплаща.
      (9) При изграждане на разсадници и други обекти за производство на земеделска продукция такса се заплаща само за тази част от земята, която се застроява със спомагателни сгради, съоръжения и комуникации и от нея пряко не се получава земеделска продукция.
      (10) Таксата за всички спомагателни и допълнителни обекти, за инженерната инфраструктура и комуникациите, намиращи се във и извън границите на площадката (трасето) на основния обект, се определя в зависимост от вида на обекта, за който се иска промяна на предназначението на земеделските земи.
     (11) Не се заплаща такса по чл. 30,  ал.2 от Закона за опазването на земеделските земи, за строителство при условията на чл. 4, ал. 2 от Закона за собствеността и ползуването на земеделските земи; за засаждане на горски дървесни видове; за земи, изключени от строителните граници на населените места, определени със застроителен и регулационен план или с околовръстен полигон, когато отново се иска включването им в същите граници; за строителство, свързано с прилагането на технологии и мероприятия по чл. 7, както и за земи, предоставени безвъзмездно въз основа на акт на Министерския съвет на инвеститори по приоритетни инвестиционни проекти.
      (12)  Не се заплаща такса по чл. 30,  ал. 1 и 2 от Закона за опазването на земеделските земи  от държавата и от общината, когато се променя предназначението на земеделска земя от държавния или от общинския поземлен фонд за изграждането на обекти, публична държавна или публична общинска собственост.
        (13) Таксите по този раздел се внасят в брой в касата на Община Мадан или по банковата й сметка.”

§2. Настоящата Наредба за изменение и допълнение на Наредба №9 за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Мадан, влиза в сила три дни след публикуването й на официалната интернет страница на Община Мадан – madan.bg.


Файлове за сваляне: